A nevem KongFan. H-nélkül.

2023. július 19. 15:31 - GeekEmbeR

The Last of Us: “Kritika”

Az első The Last of Us játékot, minden idők egyik legjobb videojátékaként tartja számon a szakma és a játékos közösség is. Nem akarok további kliséket puffogtatni, szerintem azóta már mindenki utánanézett miért is van ez így, aki esetleg nem játszott a játékkal. A 2. rész már megosztotta a játékosok egy hangos és buta kisebbségét, pedig minden szempontból jobb játék volt az elődjénél. Mivel a játék már maga annyira filmes hatásokra törekszik, nekem soha nem jutott volna eszembe, hogy valaki ebből akarna filmet készíteni. Ugyan nem szerteágazó a játék története, de a kb. 15 órás játékideje alatt, bőven volt ideje bizonyos témákat megpiszkálni, karaktereket építeni és olyan drámát szállítani ami nem igazán megszokott a médiumban. A tálalása meg aztán pláne nem. Szóval én úgy voltam vele, hogy ebből csak elvenni lehet de nem hozzáadni. És mégis, lecsapott a játékra az HBO.

Először egy filmet akartak Maisie Williams-szel de az kútba esett. Aztán jött a sorozat ötlet. Showrunner-nek jött a Csernobil sorozatért is felelős Craig Mazin és maga a két The Last of Us játék rendezője és írója Neil Druckmann (egyébként mindkét játéknál voltak neki segítői az írásban és rendezésben de őket valahogy elszokták felejteni). A Trónok Harcás színészektől sem távolodtak el. Ellie szerepére megszerezték Bella Ramsey-t, aki Lyanna Mormont volt a Trónok Harcában. Pedro Pascal (hivatalosan is mindenki pótapja a Mando és emiatt) pedig a “Vörös Vipera,” Oberyn Martell volt a fantasy sorozatban. Az előzetesek biztatóak voltak. Az HBO azért mindig törekszik a minőségre (milyen Idol?), mégha nem is találnak be mindig. És a The Last of Us sorozatról is ez elmondható, borzasztó igényes, tipikus HBO minőség. Tehát nem kell Uwe Boll és Paul W. S. Anderson “mesterrendezők” vállalhatatlan szintjét várni. Sőt! De, mint a játék rajongója engem rengeteg minden zavart és az évad második felére kisebb csalódásként éltem meg a sorozatot.

A sztorit szerintem már mindenki ismeri, egy gombafaj miatt az emberiségnek és a modern civilizációnak hurok van. Egy családját elveszített férfi, Joel Miller azt a feladatot kapja, hogy kísérjen el egész Amerikán át egy kislányt, Ellie-t. Akit megmart egy zombigomba de mégsem változott át, szóval lehet, hogy az ő véréből lehetne csinálni egy ellenszert és helyrerázni a világot. A goromba férfi és már ebbe a világba született fura tini pedig az útjuk során egyre inkább összecsiszolódik és egy sajátos apa-lánya kapcsolat alakul ki közöttük.

Meglehetősen nehéz lesz a sorozatról beszélni, mert baromi jó de szinte minden jó dologban van valami ami zavart. Először is ott van a casting. Bár húztam a számat, hogy nem ismeretlen színészeket válogattak be és nem igazán értettem miért kellett a fehér Joel-ből egy chilei faszit faragni, végül ezzel nem lett semmi gond. Bella Ramsey és Pedro Pascal hibátlanok! Működik a párosuk, elhiszed, hogy ez a kapcsolat kialakul közöttük (mégha túl gyorsan is néha furán, erre majd visszatérek). Bella hangja néha egy az egyben olyan, mint a játékban Ellie-nek. A viselkedése, ahogy lereagál dolgokat tökéletes! Őszintén szólva szerintem sokszor rá is pirított tapasztaltabb kollégájára.

Ami még szimpatikus volt, hogy a játék színészei is fel-fel bukkannak, ki fontosabb ki kevésbé fontos szerepben. A legnagyobb vesztes sajnos pont az igazi Joel, Troy Baker. Akit szerintem kifejezetten elpazaroltak és elég nagy tiszteletlenség volt ilyen szerepbe betenni. Nick Offerman és Murray Bartlett szintén telitalálat volt arra az ominózus 3. részre. De Rutina Wesley, mint Maria… totális tévedés. Én ezt a nőt a True Blood-ból ismerem. Ott megkapta a legidegesítőbb szerepet, sőt szerintem kevés idegesítőbb sorozat szereplővel találkoztam valaha! És még ő sem színészkedett jól. Itt is ugyanazokat az ellenszenves manírokat láttam rajta. Nem bírom elviselni ezt a színésznőt, sajnálom. Idegesített minden jelenete itt is. Scott Shepherd David-je sem működött szerintem. Sápadt utánzata volt a játékbeli megfelelőjének. Eleve a fickó fizimiskája se volt olyan beteg és ijesztő, mint a játékban. Próbálkozott a színész. Nem volt elég jó ő ide.

A látványra és zenére, hangokra nem lehet panasz. (Kivéve az a kurva zsiráf, ami elvileg élő volt mégis a sorozatban úgy nézett ki, mintha utólag tették volna be a jelenetbe, szarul) Technikailag ez a sorozat csúcskategóriás. A lerombolt városkép elképesztően jól néz ki. Ahogy a természet visszafoglalja a magáét a betondzsungeltől, egyszerűen lehengerlő. Már a játékban is működött de így “valóságban” még durvább volt. A fertőzöttek kinézete is elképesztően profi volt. A maszkok ahogy kinéztek, vagy a gombaszálak a földön. Élethűen undorító volt. A kevés akció jól nézett ki. A zenei anyag is erős, főleg a játékból kölcsönvett dolgok dobták meg igazán a szívemet. Na de a főcím! Jézus Máriám! A játék ikonikus zenéjével, egyszerűen libabőrös voltam tőle minden egyes alkalommal.

Ami nagyon tetszett az első két résznél, amit sajnos utána teljesen elhagytak, azok a flashback részek. Ahol magyarázták ennek a gombafajnak a viselkedését különböző szakemberek. Hogy mit lehet velük tenni stb. Főleg a 2. ilyen volt erős, mikor a tudós javasolta, hogy inkább bombázzanak le mindent mert az a biztos. Holott ilyesmit a filmekben a kőagyú katonák szokta rögtön javasolni. Az, hogy itt rögtön egy szakember mondta ezt, elképesztően sokkoló és ijesztő pillanat volt. Az ilyen apróságok tették zseniálissá a sorozatot bizonyos pontokon. De, ahogy mondtam ezek a 3. résztől teljesen eltűntek már. Pedig jól állt volna az epizódoknak ez. Adott volna egy jópofa keretet a részeknek.

Ha már epizódok. Az évad 9 részből áll, az első rész az eredetileg kettőnek indult de inkább egybe gyúrták, így lett egy majdnem 90 perces, feszült, torokszorító és pörgős évadnyitónk. Ezután meglehetősen hektikussá vált az epizódok hossza. Van 45-50 perces. 70. És egy abszolút csalódást keltő, stáblistával együtt 43 perces évadzárónk… Hú… na ugorjunk neki! A sorozat legnagyobb baja, hogy kapkod! De rettenetesen! Nagyjából az első 2 rész az ami normális tempót diktál, ezután jön egy törés a 3. résszel (majd kifejtem mi volt a bajom vele, nem a homokosok), majd jön 3 nagyon sietős epizód, a 7. résszel megint egy törés (megint melegek, megint nem velük van a baj) aztán van 2 rész és vége az évadnak azzal a nyúlfarknyi és összecsapott lezárással. Ahogy mondtam, a játék maga kb 15 órás, ha nagyon ráérősen és szétnézősen játszod, mint én akkor 20 is lehet. De ott nagyon jó ütemben van vezetve a cselekmény. Építi a karaktereket, tudja mikor drámázzon és mikor jöjjön valami brutál akció. Mert mindenre van kellő idő. Na ezt a jó arányérzéket sajnos nem birtokolja a sorozat. Így, hogy nincs 9-10 órás se az évad ez borzasztó rohamtempó.

Megmondom őszintén, fogalmam sincs, hogy hova volt ez a borzasztó nagy rohanás. Így például elég hülyén jön ki egy csomó lépés. Elindulnak meghal valaki. Elmennek 2 emberhez, hopp halottak. Továbbmennek találkoznak megint 2 emberrel, hopp a következő rész végén ők is meghalnak. Gyakorlatilag bárkivel találkozik ez a 2 figura azoknak szinte biztos, hogy meszeltek. De a játékban ez nem volt feltűnő, mert sok órát töltöttél el 2 ilyen esemény között. Itt meg max 50 percet. Joel és Ellie kapcsolata is borzasztóan fel van gyorsítva, sőt néha ellent is mond saját magának. Van egy rész, amikor Ellie szar viccén már együtt röhögnek ketten. Nem telik el 10 perc és Joel iszonyat bunkó módon benyög egy ilyet szegény csajnak: “Te csak egy csomag vagy!” He? Jó helyre lett egyáltalán vágva ez a jelenet? És van még sok más ilyen dolog, amik a sűrítések miatt nagyon bután csapódnak le.

De nem csak sűrít a sorozat hanem variál is. Ami természetes velejárója egy adaptálásnak és az elején meglepően jól, sőt intelligensen változtat meg a sorozat bizonyos dolgokat. Látni, hogy van valami célja és értelme. Sajnos egy idő után elkezd olyan dolgokat is variálni, aminek szerintem semmi értelme. A kissrác siketsége az például mit tett hozzá bármihez is? Egy bizonyos ponton pedig már kifejezetten azt éreztem, hogy a variálások csak költségcsökkentés miatt vannak és hogy minél gyorsabban le lehessen ezt az egészet zavarni. Erre majd még visszatérek.

Illetve sok helyen olyan plusz szálakat hoz be a sorozat, amik ugyan építik a világot és arcot az “ellenségnek” de számomra nagyon beleerőltetett volt például a kannibál csoport bemutatása. Vagy a testvéreket üldöző, abszolút komolyanvehetetlen hölgy. És én, mint a játék ismerője azonnal felismertem miért tették ezt. Üvölt, hogy a 2. évadra készítik fel az emberek. Mert a 2. játék meglép egy olyan dolgot, amit a játékosok egy része elképesztően szarul reagált le. Sajnos azt kell mondjam, érzelmi intelligencia, tolerancia és megértés teljes hiánya miatt. Illetve szűklátókörűség és elvakult rajongás miatt. Holott ezzel foglalkozott az 1. játék is csak nem ennyire belemenősen. De ott is kiderültek bizonyos dolgok a főszereplőről, sőt csinált olyan dolgokat amik teljesen megkérdőjelezhetőek. Ezt itt a sorozatban még jobban kidomborítják, megint csak direkt, hogy szoktassák az embereket és elkerüljék azt a hisztit, amit a játék is kapott. Nem fog menni, már most mondom. Tudom, ez így kontextus nélkül nagyon ködös. De nem akarok spoilerezni. A lényeg, ebben a világban SENKI sem jó ember. Pont. Joel sem. Ellie sem (sőt ahogy láthattuk mikor a csapdába szorult fertőzöttel szarakodik, konkrétan pszichopata jegyei vannak) Hidegvérű gyilkosok, csak éppen az ő szemszögükből látod a dolgokat, amik ezáltal helyesnek tűnnek. Értem, hogy miért csinálták így de nem volt szimpatikus. Megkellett volna tartani végig a 2 főszereplő nézőpontján, hogy ugyanolyan durván és nyersen üssön majd a 2. évad, mint ahogy a 2. játék is tette. Mintha egy kibaszott golfütővel csapnának meg!

És akkor a plusz szálak. 3. és 7. rész. Mindkettő rész gyakorlatilag egy filler epizód. Ezekben a részekben konkrétan semmit nem halad előre a történet. Viszont fontos hátteret ad bizonyos karaktereknek, vagy bemutatja ennek a világnak az elcseszettségében is fellelhető gyönyörű oldalát. És igen, mindkét epizódban meleg karakterekkel foglalkoznak. Nem ezzel van a baj. A 3. epizód szerintem az évad leggyengébbje és még így is remeknek mondanám. Mert ahogy ez a két karakter egymásra talál ebben a pokolban, az gyönyörű. Emberi és őszinte. Mi ezzel a baj? Hogy ez rögtön a 3. rész és 70 perces. De ez a sorozat Ellie és Joel utazásáról szól. Rögtön a 3. részt beáldozni egy kvázi spin off történetnek… ez valami elképesztő nagy baromság volt!

És ugyanez a baj a 7. résszel is. A Left Behind című epizód Ellie múltjával foglalkozik és azzal, hogyan marták meg, hogyan ébredt fel benne a gyerekszerelem a barátnője iránt. Ez is annyira szép, emberi. Már-már ártalmatlan és tiszta, amit szétcsesz a való világ. De nem ide kellett volna ez a rész! Ráadásul ez hatványozottan igaz ide, mert a játékban is a Left Behind egy BÓNUSZ sztori. Ezt anno külön megkellett venni, vagy ha most az új kiadásokkal játszol, külön indítható el! Nem a fő sztori része! Borzasztó egyszerűen meglehetett volna ezt egyébként oldani. A BBC állandóan csinál olyat, hogy évadok között kiad bónusz részeket bizonyos sorozatokhoz, hogy fenntartsák az érdeklődést. És mivel minimum 2 év el fog telni a két évad között (a sztrájk miatt valószínűleg még több) ezek oda tökéletesek lettek volna! Újra hangsúlyozom, nem, nem a meleg karakterekkel van a bajom! Hanem, hogy ezek melléktörténetek és elvitték a fókuszt és az időt a valódi történetről! Ami így össze lett csapva! Holott lehetett volna még 2 plusz részük, hogy jó ütemben meséljék el ezt a történetet. Hogy ne kelljen úgy kapkodniuk ahogy végül tették. De inkább beáldozták mindezt, hogy verhessék a mellüket, hogy az HBO szereti a melegeket. Gratulálok… Eszetlen hülye döntés volt ez!

A kapkodás miatt pedig sok jelenet el van sietve és nincs meg az a drámaisága, mint a játékban. Már az előzetesben is látszott, hogy Joel “Fogalmad sincs mi a veszteség.” dumája meg sem fogja karcolni azt a drámai és érzelmi mélységet, amit a játékban nyújtott és ez más jeleneteknél is igaz sajnos. De Ellie születése is totál nonszensz, mert azt is lekellett zavarni 5 perc alatt. Pedig ott van egy egész jó ötlet ami szerintem megmagyarázza Ellie immunitását.

A kapkodás és változtatások rányomták a bélyegét másra is mégpedig az akciókra. Erre utaltam mikor költséghatékonyságról beszéltem. Ugyanis valami elképesztő módon és szándékosan kivannak ollózva az akciók a sorozatból. Holott a játék egy tps akciójáték. Ahol verekedni kell, lövöldözni, bujkálni. Itt is kb. az első 2 rész aminél majd összeszartam magam, hogy milyen jól megcsináltak bizonyos akció részeket. Sőt, később szinte 1:1-ben áthozták a mesterlövészes részt, csak éjszaka (megint csak azt tudom mondani, mert így olcsóbb volt). De maguk ezek az akciók egyrészt pár percesek, másrész meg elképesztően visszafogottak a játékhoz képest. Kivéve Ellie és a machete. Az szinte megint 1:1.

Holott mindkét játék borzasztó brutális. Erőszakos és direkt. Torokkitépő halál animációkkal tud elpusztulni az irányított karakterünk. Élve feltudunk gyújtani embereket, késsel vághatjuk el kutyák nyakát. A térdkalácsuknál tudjuk szétlőni emberek lábát akik ezután zokogva könyörögnek, hogy ne öljük meg őket. Itt meg, mikor valakit a nagy fertőzött széttép, szándékosan eltávolodik a kamera és elviszi a fókuszt? Vagy amikor Joel megkésel valakit direkt nem mutatják? És ez sajnos be is bizonyította az egyik legnagyobb korai félelmemet a sorozattal kapcsolatban.

Mikor bejelentgették, hogy milyen rendezőket szerződtetek le a sorozathoz, mindenki tapsikolt, hogy: “Hú milyen kőkemény dráma rendezőket sikerült összeszedni.” Én már akkor is feltettem a kérdést, hogy: “És mi lesz az akciókkal? Hiszen a The Last of Us nem csak dráma, hanem egy fantasztikus akció játék is. Hol vannak azok az emberek akik akciójelenetek és brutalitást tudnak rendezni” Hát sehol. Szinte minden akciót teljesen kilúgoztak a sztoriból de úgy, hogy egy idő után még a fertőzöttek is eltűntek!

Igen, nem ők a valódi ellenség, hanem a magából kifordult emberiség és ujjjuujj! De miattuk lett ilyen a világ! És tőlük kellene fosni nagyon! Olyan, mintha bizonyos helyeken ezek a lények nem is léteznének. Ki volt az a barom aki erre rábólintott? Az egész esszenciája csorbult a történetnek. Arról nem is beszélve, hogy ami a játék utolsó bő fél órája, az a mészárlás, amit Joel rendez, az itt egy kb 5 perces kibaszottul összecsapott, ritmustalan és szarul vágott lövöldözés. Meg se tudták karcolni azt a kétségbeesett és súlyos állattá válást, amit a játékban TE MAGAD élsz át! Mert te csinálod! És helyesnek is érzed, hogy 1 emberét, lemészárolsz több tucatnyi embert! És újra leszögezném, mert a mai napig nem térek magamhoz! A finálé stáblistával együtt, NINCS 40 perc! Hogy lehet valamit így összebaszni? Ezekkel az agresszív és rossz döntésű variálásokkal pedig azt érték el, hogy folyamatosan elkezdett szökni a hangulat. Néha 1-1 jelentnél megint erős volt de ami az első 2 részben vastagon ott volt, az soha többet nem tért vissza!

Tudom, hogy nagyon negatív a hangvétele ennek az írásnak de ne értsen félre senki. Ez egy remek sorozat! Látszik rajta, hogy szakemberek dolgoztak rajta és mindent beleadtak. De az igazság az, hogy ez a sorozat csak másodsorban készült nekem. “Micsoda, egy játékadaptáció és nem a gamereknek szól?” Pontosan. Ez a sorozat azoknak szól akik nem akarnak játszani. Akik nem ismerik a játékot és nem is tervezik elindítani soha. Nekik viszont ez egy tökéletes alternatíva, mert viszonylag kompakt és fogyasztható módon kapnak egy kivonatot abból amire a gamerek évek óta recskáznak. És ilyen szempontból a The Last of Us nagyon is helytáll! Több embernél is olvastam, hogy ők a játékkal nem játszottak, nem ismerik de megnézték a sorozatot és teljesen kész voltak tőle. Na ők az igazi célközönség és nem én!

Mindenképpen tudom ezt ajánlani annak, aki mondjuk látni akar egy The Walking Dead sorozatot, ami… hát így… jó. Meg látszik rajta, hogy költöttek rá és szakemberek dolgoztak rajta. Nem a maszkmester rendezi a részeket mert úgy olcsóbb… khm… Igen, volt ilyen nem egyszer a TWD-ben. Én is nagyon szerettem de végül úgy keltem fel az utolsó rész elől, hogy én ezt már átéltem, ezerszer jobban elmesélve. És inkább többet vett el az élményből, mint amit hozzá tudott adni.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://sorozatgeekseg.blog.hu/api/trackback/id/18171681

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Kommentezéshez lépj be, vagy regisztrálj! ‐ Belépés Facebookkal

A nevem KongFan. H-nélkül.
süti beállítások módosítása