Borzasztóan vártam ezt a sorozatot már a bejelentés óta. Megint street level téma és mert a D+ Marvel sorozatokból mai napig a Hawkeye a kedvencem (ha nem is az a legjobb mostmár). És már ott az egyik legüdébb színfolt volt Maya Lopez, aka Echo. Így sajnáltam is, hogy egy idő után eléggé parkoló pályára tette az a sorozat őt és nem foglalkozott vele igazán. De addigra már pusmogták, hogy saját sorozatot kap, szóval úgy voltam vele, hogy akkor majd itt megkapom az Echo adagomat.
A hírek amik jöttek a produkció felől viszont eléggé kajlák voltak. Voltak amik azt mondták, hogy ezzel fogják visszahozni a netflixes csapatot a Defenders-t (ez annyiban valósult meg, hogy a premierkor hivatalosan is a kánon részévé kiáltotta ki a Disney azokat a sorozatokat). Aztán volt premier eltolás 2023-ról 2024-re. Majd jött két üdvözlendő furcsaság. Beleállt a Disney, hogy ez egy 18+os széria lesz és az egész évadot végre egyben kidobják. Nincs heti bontás meg ilyen baromságok. Na most ezek megintcsak a netflixes formulával csengenek össze. És ha nem is lett olyan jó, mint egy Daredevil, vagy mondjuk a Megtorló és a Jessica Jones első évadai, stílusban messze ez a sorozat áll azokhoz legközelebb, a mostani felhozatalból.
Essünk túl először a megjelenési mizérián és évadfelépítésen. Ahogy már mondtam, végre a Disney rájött, hogy az ilyen rövid sorozatokat hülyeség hetiben szétszabdalni, szóval egy nap kipakolták a teljes évadot. Így egyben le is lehetett darálni. Ez azért is jó, mert ez is olyan, mint a Hawkeye, hogy a részek szinte mindig koppra ugyanonnan folytatódnak, ahol az előző abbamaradt. Így viszont nem törik meg az élmény, hanem folyamatosan megyünk előre.
Viszont ezúttal is borzasztó rövidek az epizódok. Gyakorlatilag nincs 1 rész sem, ami elérné az 50 percet, amit nem tudok hova tenni sokadszorra sem. Ráadásul most csak ötöt kaptunk a szokásos hat helyett. Pedig lett volna mivel foglalkozni, de erről majd később. Illetve szerintem nem volt túl elegáns, hogy az első részben ennyi jelenetet újrahasznosítottak a Sólyomszem sorozatból. A kivágott jelenetekkel nem lett volna gond. De, hogy komplett jeleneteket kellett megint újranézni onnan… Elég fura volt. Illetve mindenki készüljön fel, hogy eléggé ráérős a sorozat tempója. Nincs nyakra-főre akció.
Technikailag viszont nagyon jól össze van rakva a sorozat. Eleve a street level stílus miatt, nem kellett mindenféle durva, vagy elszállt ökörséget meganimálni vagy hasonlók. A legdurvább akció egy vonatos heist szerű balhé. Ott egy picit gyengébb volt a vetített háttér de egyébként sehol máshol nem volt probléma az effektekkel. Egyébként meglepően stílusos jelenet volt, izgalmas. És rohadtul nem oda futott ki, ahová gondoltam. Az akciók meg… na ez a legerősebb pontja a sorozatnak. Bár nincs túl sok eksön (ami mondjuk meglepett), de amikor van! A brutalitást se fogták vissza. Folyik a vér, szétlőnek embereket. Parádésak a koreográfiák! Nem vagdossák szét az akciókat, sőt direkt sokáig kitartják őket, van egy ami szinte vágatlan. Legalábbis annak tűnik. Egyedül az utolsó akció rész volt béna, de arról majd egy külön blokkban mesélnék, mert az az egész utolsó rész valahogy nagyon nem az lett aminek lennie kellett volna szerintem.
Óh és a zene! Hála égnek sikerült nagyon jó indiános témákat írni a sorozathoz, így végre ennek is van egy saját identitása. Sok Marvel filmnél annyira jellegtelen a zene, de a sorozatoknál valahogy eltudják ezeket kapni. A licenszelt nóták meg aztán! Bones UK, Rob Zombie? Atyaég! Hát ezeket nekem válogatták össze! És az opening is brutál jó. Látványra, stílusra kicsit True Detective de baromi jó és ott is telitalálat a zene! A hangeffektek is nagyon tutik. Többször van olyan, amikor Echo úgymond fókuszál és az ö szemszöge lesz a domináns. Ilyenkor teljesen elhalkul a jelenet és csak tompa zörejek érzékelhetőek. Ezzel is jobban bemutatva a főhős handicap-jét. Apróság, de ötletes és látszik, hogy ki volt ez találva rendesen.
Azt kifejezetten üdvözöltem, hogy a sorozat nem erőlteti a humort. Van benne persze vicces karakter, de nincsenek túltolva. Nem pofáznak fölöslegesen. Nem rondítanak bele tök más hangulatú jelenetekbe. És elfért 1-2 jól időzített helyzetkomikum.
Amikor mondták, hogy ez a sorozat Maya múltjával fog foglalkozni egy rezervátumban, nagyon megörültem. Mert valahogy eléggé margóra van szorítva a filmekben és sorozatokban az amerikai őslakosok helyzete. Hirtelen a Rezervátum kutyái sorozat ugrik be, de az is pár éves és arra is az itteni egyik színésznő miatt figyeltem fel. Ezen a ponton pedig abszolút hibátlan munkát végzett a sorozat. Borzasztóan egyedi atmoszférája van, pusztán a környezet és a benne lakó emberek miatt. Ahogy kinéznek az épületek. Látszik, hogy nem éppen a tehetősek laknak itt és az alvilág is ott lappang, mint egy betegség. Sehol máshol nem találkoztam még csak hasonlóval sem az MCU-n belül. Az indián hitvilág is bőven átjárja az egészet. (innen tanulhatna a Ms. Marvel, hogy hogy kell egy kultúrát reprezentálni) Ami egy nagyon jó ötlet volt de voltak vele problémáim.
Ez is tök érdekes aspektus lehetett volna de annyira kevés időt szánnak rá, hogy a végére az egész inkább egy kényelmetlen furcsasággá válik. Főleg az utolsó epizódban. Ahol Echo, már használja is a szuperképességét, mert van neki. És tök okosan megvariálták valami teljesen mássá (a képregényben gyakorlatilag ugyanaz a képessége, mint Taskmaster-nek, szóval teljesen megértem, hogy inkább dobták a képesség másolást. nem kell ebből még egy) és az az indián származásához köthető. Ezt anno a Ms. Marvel is tök okosan és kreatívan megoldotta. És ez a sorozat is ügyesen csinálja ezt.
Viszont túl sok kézzelfogható dolgot és magyarázatot nem kapunk, hogy mi is ez, hogy hogyan működik. Az őseik valamiféle másik dimenzióból származó varázslók voltak, átjöttek ide, itt emberek lettek és… ennyi. Valahogy a vérvonallal van kapcsolatban a képessége. Suttognak, visszhangzanak az őseik hangjai és képességei. De, hogy Echo ezt, hogy tudja pontosan használni és átadni másoknak… Hát én nem tudtam rájönni. Ide valami normális magyarázat kellett volna. Mert így az utolsó akció inkább nevetséges volt. Mikor Echo a legjobb cimbijének, sőt a nagyanyjának is átadja az ősei erejét és még az öreglány is hirtelen átmegy harcosba pár másodpercre. Az kínos volt szerintem.
Illetve az utolsó rész is, hiába voltak benne jó ötletek, nekem inkább csalódás volt. Maga az akció is abszolút béna és vérszegény volt. De az egészet annyira összecsapottnak éreztem. Mintha nem lett volna elég idő… Egyszerűen nem értem, miért nem volt akkor több rész? És miért nem voltak hosszabbak? Ráadásul annyira nyálas és negédes lett az egész finálé. Az nagyon tetszett, hogy Echo nem erőszakkal akarja legyőzni Fisk-et, hanem úgymond a lelkére és az elméjére hat. Ezzel is elvágva magát tőle és attól a köteléktől, ami összeköti a kopasszal. Hiszen ki is mondják, hogy az erőszak köti őket össze. És elfogadja a saját származását, múltját, örökségét. Ez egy tök jó dolog csak mivel Echo a képességével csinálja ezt, ami nincs normálisan kibontva, valahogy az egész csak lóg a levegőben és egy megúszós dolognak hat.
És az sem tetszett, hogy Echo-ból végül hőst faragtak. Holott a sorozat elején, még úgy tűnik, hogy átakarja venni Fisk helyét. És a sorozatnak esze ágában sincs, mégcsak antihőst (amivel még ki is egyeztem volna) sem faragni belőle. Hanem megtartja negatív és önző karakternek. Ami elég tökös dolognak tűnt. De nem, végül belőle is nagy megmentő lesz és család és Vin Diselel-es családi vacsora és… hű de nem illett az oda te jó ég! És Maya-nak sem állt jól, hogy ennyire jószívűvé faragták a végére. Totál mássá válik a végére az egész sorozat, ami nem állt jól neki szerintem.
A színészekre viszont nem lehet panasz. Alaqua Cox, mint főszereplő, egyszerűen elképesztően jó! Az, hogy szavak nélkül áttudja adni, ennek a figurának minden érzését, pusztán mimikával és jelelve… ez szerintem hihetetlen és brutál meló lehetett! Ráadásul ahogy hallom, az akciójeleneteket is ő maga csinálta, szóval respect! Maga Maya továbbra is borzasztó szimpatikus figura. Hiába negatív karakter és hiába próbálják “jófiúvá” tenni a végére. Megvannak a maga hibái, de iszonyat kemény és tud érzelmes is lenni. Nagyon örülök neki, hogy egy ilyen halmozottan fura karakter is az MCU része lehet. Remélhetőleg nem pazarolják el.
Fisk továbbra is az MCU egyik legjobb főgonosza. Kiszámíthatatlan és látszik, hogy tele van mindenféle defekttel és kisebbségi komplexusokkal. Amiket nyers és brutális erőszakkal kompenzál. Illetve megfélemlítéssel és hatalommal, miközben próbál jól szituált üzletember szerepben tetszelegni. És sikerült a karaktert tovább rétegelni. A Maya-val való kapcsolata az ő elbaszott értelmezésében egy apa-lánya kötelék. Messze a legerősebb részek, amikor beszélgetnek. Látszik, hogy Fisk-nek tényleg fontos ez a nő és a kettejük kapcsolata. És valahogy tök megérthető mindkettejük álláspontja. Miközben az egész végtelenül bizarr. Én egészen a végéig nem voltak biztos benne, hogy ez hova fog kifutni. És Vincent D’Onofrio továbbra is lubickol a szerepben.
A mellékszerepkőkkel viszont már vannak bajok. Na nem a színészekkel, hanem ahogy a sorozat használja őket. Egyszerűen túl sok a karakter és fontosnak tűnő figurák sikkadnak el. Míg máskor behoznak egy karaktert, aki az adott epizódban csinál valami fontosat de a későbbiekben már nem de azért még párszor mutogatják. Maya uncsitesója pl. ilyen. A nagybátyja fontosabb karakter de eléggé sablonos. Nekem a nagyfater volt a kedvencem, Graham Greene tolmácsolásában. Iszonyat laza volt az öreg, voltak jó tanácsai. Iszonyat szimpi volt. Az érzelmi és drámai részeket a nagymama szállította. Nem volt túl kreatív az ő száluk de működött, és főleg a színésznő miatt. Tantoo Cardinal nagyon meggyőző volt.
Sajnos a sorozat nagy vesztese pont az akit nagyon vártam, Devery Jacobs. Ő volt Kahhori hangja a What If-ben, ahol zseniális volt. Itt egy tök más karaktert alakít. Illetve a már említett Rezervátum kutyáiban is szerepel (meg az a színész is, aki Maya apját alakítja) és nagyon jó benne. De én az Amerikai Istenekben figyeltem fel rá. Ott sem szerepelt sokat, de már ott is látszott, hogy van lehetőség ebben a színésznőben és van egy kisugárzása. Itt viszont teljesen elveszett a nagy forgatagban. Magáról a karakterről is alig tudunk meg valamit. Csak annyit, hogy Maya legjobb barátja volt gyerekkorában. És van egy kis hirig közöttük, mert nem beszéltek azóta egymással. Ez is tök sablonos szál de a két színésznő van olyan jó, hogy feltudták volna ezt dobni. Az a baj, hogy alig van közös jelenetük. Holott a sorozat elején úgy tűnik, hogy központi szál lesz, hogy ők újra barátok legyenek. De ez teljesen el van fojtva. Pedig nem lett volna ez rossz. Egyszerűen csak több epizód kellett volna és hosszabbak.
A Daredevil cameo Charlie Cox-szal pedig tömény zsenialitás volt. Hiába volt csak 7 perc az egész. Brutál jó volt az az akció.
Nem volt ez egy hű de bonyolult sorozat és nagyon messze vagyunk a legjobbaktól az MCU-n belül. De látszik, hogy erre a sorozatra odafigyeltek és próbáltak megint valami mást csinálni, illetve kicsit visszahozni valamit a másik istálló sorozataiból. Nem ment hibátlanul de igényesen összerakták, mégha a végére szét is esett a recept. Én baromi jól elszórakoztam ezen a sorozaton. Tetszik az irány amit ezzel az új Spotlight elnevezésű vonallal nyit az MCU, még több street level cucc jöhet! Én mindig is ezeket szerettem jobban. És várom az új Daredevilt-t, amit ez a sorozat ügyesen felvezetett.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.